Kodėl šiuolaikinis žmogus taip dažnai jaučia stresą ir nerimą?
„Kaltas” vis tas kasdieninis šurmulys, vis tie skambantys telefonai, terminai ir nuolatinė skuba… Jaučiame, tarsi bėgame nuo kažko, patys nežinome nuo ko, bandome kažką pavyti, patys nežinome ką. O kas atsitinka, kai tu per daug ar per greitai bėgi? Stresas, nuovargis ir nerimas apsigyvena nekviečiami. Kad ir kaip stengiamės neatsilikti nuo kitų, būti superherojais ir pačiais geriausiais – tikėtina, kad pertemptas kūnas ir protas mus stabdo, nors sunku patikėti, bet mūsų pačių labui. Kūnas prašo: „Stabtelk, pailsėk, atsipalaiduok… arba aš nugriūsiu!“
Miško sanatorija kaip tik ta vieta, kur jūsų kūnas ir protas gaus taip trokštamo poilsio, o nurimus emocijoms jūsų siela pagaliau galės būti išgirsta.
Kaip gamta padeda atsipalaiduoti ir atkurti vidinę pusiausvyrą?
Pažįstame tą jausmą… Kai skiri sau akimirką ir išeini į gamtą. Įkvepi gryno oro – ir staiga visas stresas tarytum išnyksta. Jis pasitraukia tyliai, be jokio triukšmo, lyg išgaruoja į medžių viršūnes, į dangaus gilumą. Miškas tarsi priglaudžia tavo nerimą ir švelniai jį paleidžia. Gamta turi magišką galią.
Sustok. Įkvėpk. Ir ji jau gydo. Jos ramybė, tyla, paukščių giesmės, lapų šnaresys – visa tai tampa mažomis, bet stebuklingomis pertraukėlėmis mūsų skubančiuose gyvenimuose. Tokios akimirkos padeda mums atsikvėpti, sugrįžti į save ir atkurti vidinę pusiausvyrą.
Miško sanatorijoje šis sugrįžimas tampa dar artimesnis. Čia viskas kurta tam, kad būtų lengviau nurimti – sąmoningumo (Mindfulness) praktikos, miško terapija, lengvas judesys, jaukūs ir gilūs pokalbiai, bendrystė… ar tyla. Tyla, kuri ne slegia, bet išlaisvina. Tyla, kurioje pagaliau gali išgirsti svarbiausią balsą – savąjį.
Koks ryšys tarp sąmoningumo praktikų ir emocinės sveikatos?
Greičiausiai turėjote tokių momentų, kai emocingai sureagavote taip, dėl ko vėliau pasigailėjote arba pagalvojote, kad galėjote ir kitaip reaguoti. Pirminė reakcija, elgesys ir iš to „išplaukęs” rezultatas, dažnai nuveda mus į nemalonias emocines būsenas ir pasekmes.
Sąmoningumo praktikos – tai įrankiai padedantys sustabdyti momentą, pažvelgti tarsi iš šalies į tai kas vyksta, sąmoningai įvertinti situaciją tiesiog išbūti su emocijomis ir tik tada priimti sprendimus. Išmintingesniu būdu. Tai tarsi mini „reset’as“ tavo vidinei būsenai.
Miško sanatorijoje sąmoningumas nėra tik praktika – tai mūsų kasdienybė. Čia kvėpuojame lėčiau, jaučiame giliau, gyvename sąmoningiau.
Šias praktikas su meile veda Jolita ir Aušra – dvi „Mindfulness“ mokytojos, kurių švelnus vedimas ir išgyventa patirtis padeda kiekvienam atrasti tą tylų vidinį centrą, kuris jau seniai laukė būti išgirstas.
Kodėl žmonėms vis sunkiau sulėtinti tempą ir iš tiesų mėgautis akimirka?
Kai tik norime sulėtinti tempą, pirmiausiai išgirstame neramias mintis. Ar nejaučiate ilgesio tų laikų, kai galėjome tiesiog atsigulti ir žiūrėti į dangų be jokių privalomų darbų? O dabar kasdieniniai nesibaigiantys reikalai traukia mus į savo sūkurį. Leiskime sau patikėti, kad atsiras daugiau laiko ir prasmės viskam, jei kartais tiesiog sustosime, paliesime medį, išgirsime tylą, pakelsime akis į dangų ir tiesiog… pabūsime?
Apie tai kalbėjomės su psichologinio užimtumo specialiste Jolita Katauskiene, kuri kasdien padeda žmonėms sustoti ir išgirsti save.